ENGLISH

Daha iyi bir deneyim yaşamak için sesi açın.

headphone_icon

Hedeflerimizi belirlerken dikkat edilmesi gerekenler

Yaşama dair hedefiniz yoksa ancak başkalarının hedeflerine hizmet edersiniz.Özünüzün benimsediğini yapmak size can verir ve her ne olursa olsun bu yolculuk keyifli bir hal alır.Böylesi durumlarda hedefinize ulaşamazsanız üzülmezsiniz.

Hedefinize ulaşmanın temel koşullarından biri çalışmak,hayal etmek ve mümkün kılmak. Yapılan araştırmalar sevgi ve güven duygusu ile büyümüş çocukların hedef ve hayal kurma konusunda çok daha başarılı ve etkili olduklarını gösteriyor.

 

Bireyin kendi seçimlerinin gücünü keşfedip onun sorumluluğunu alması gerekiyor. Bugünkü durumun koşul ve yeterliliklerine bakarak düşündüklerimizi hedef haline getiriyoruz.Bu durumda kişi damgasını vurmadığı ve sadece günün şartlarına göre koşullanmış hedefleri meydana getiriyor.

 

Hedefine odaklanmış bir bireyin yapacağı  büyük yanlışlardan biri hayatın sunduğu fırsatları kaçırmak ve yaşamın sunduğu keyfin uzağında kalabilmek.Bu yüzden çocuklarımızin  hedeflerini  seçerken yapmaları gereken en önemli husus ;  bu iki kavramin varlığının farkına varıp , buna göre yol almalarıdır.

Çocuğumuzun odağını doğru belirlemesini ve potansiyelini asıl harcamasi gereken yere yönelimini sağlamak açısından;  koyduğumuz sınırlar önem arz etmektedir. Hayatımızda koyduğumuz sınırlar bizi genel manada plan yapmaya yöneltip çerçeve oluşturmamızı sağlıyor.Oluşturduğumuz bu çerçeve içinde yer alan her ne ise anlam veriyor.Eğer çerçeve olmazsa içinde yer alan şeyinde bir anlamı kalmıyor.

 

Çocuklarımızın kendi özleriyle temas etmelerini engelleyip, gerçeği yansıtmayan tavansız bir yaşamı önlerine sunarak, gelecek yaşamlarında tedavisi pek de mümkün görünmeyen sorunların ortaya çıkmasına sebep olabiliriz.Besleyici değeri olmayan maddelerin çok fazla tüketilmesi gibi çocuklarımızın da sınırların azalması ile yaşamları  gereğinden fazla  kolaylaştığı için bu durum onların boş vakitlerini gereksiz bir takım nesnelerle, ilişkilerle, oyunlarla doldurmalarına sebep oluyor.Bu konunun önemini aileler kavramazlarsa eğer  çocuklarımız yasamlarını  kolay ilişkiler  kendilerini  yormayan arkadaşlıklar gibi  zahmet gerektirmeyen sanal bir yaşamın içinde bulmuş olacaktır.

   Özcan Çelik

Merhaba!
Bize yazın ve size 24 saat içerisinde dönüş yapalım.

info@lmslondon.com

İletişim

LMS BİLİM VE SANAT MERKEZİ

557 Green Lanes / London

info@lmslondon.com

07515706587